14 Haziran 2009 Pazar

Büyük olayların yaşandığı maçta Efes Pilsen galip geldiOlaylı maç Efes'in...
Beko Basketbol Ligi Final Serisi beşinci maçında şiddetli olaylar yaşandı. Efes Pilsen, Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda Fenerbahçe Ülker'i 74-68'lik skorla mağlup ederek seride durumu 3-2'ye getirdi.

Karşılaşmanın ilk dakikası içerisinde iki takımda etkili savunma yaparken, Willie Solomon'un kaçan turnikesini tamamlayan Devin Smith, maçın ilk sayılarını kaydetti. Bu hücumun hemen sonrasında Kerem Tunçeri ile Efes Pilsen skorda dengeyi yakalarken, savunmada topu kapan Charles Smith smacıyla 3.dakikada takımını 4-2 öne geçirdi. Bunun üzerine Fenerbahçe Ülker mola almasına karşın, tam saha baskılı savunma karşısında hücum etmekte zorlandı. Kerem Gönlüm ile Mario Kasun ikilisiyle boyalı alanı iyi kullanan rakibi karşısında Fenerbahçe Ülker, Willie Solomon'un iki basketiyle skora eşitliği getirdi (8-8). Sinan Güler ve Bootsy Thornton'ın üçer sayılık basketleriyle yeniden skor üstünlüğünü eline alan Efes Pilsen, Kaya Peker'in de pota altında oyuna ağırlığını koymasıyla 7.dakikada durumu 18-10 yaptı. Ömer Onan ile rakibinin serisine son veren Sarı Lacivertliler, buna karşın Kaya'yı savunmakta zorlandı. Son dakika içerisinde Preston Shumpert ile üç sayı isabeti bulan Efes Pilsen, ilk çeyreği de 24-12 önde tamamladı.

İkinci çeyreğin ilk hücumunda Fenerbahçe Ülker, Marques Green ile üç sayı isabeti bularak skoru 24-15'e getirdi. Efes Pilsen'de ise Ender Arslan turnike basketiyle ikinci çeyrekteki ilk sayılarını kaydetti. Tempolu başlayan ikinci çeyrekte Ömer Onan ve Ömer Aşık'ın basket faulleriyle konuk takım 12.dakikada farkı 7 sayıya indirdi (28-21). Mario Kasun'un top kaybı ve daha sonra da savunmada yaptığı faulü Ömer Aşık ve Semih Erden ikilisiyle etkili kullanamamasına karşın Fenerbahçe Ülker, savunmadaki direncinin artmasıyla durumu 28-23 yaptı. Kaya Peker'in dip çizgiden bulduğu basketle hücumdaki suskunluğuna son veren Efes Pilsen, buna karşın pota altı savunmasında zorlandı. Hücumda zorlanan rakibi karşısında serbest atış çizgisinden Willie Solomon ile iki sayı bulan Sarı Lacivertliler, 18.dakikada farkı 2 sayıya indirdi (33-31). Mario Kasun'un pota altı basketi ve Shumpert'in de boş tunikesiyle son dakikada farkı 7 sayıya kadar çıkartan Efes Pilsen, devre sonunda soyunma odasına da 39-35 önde giden taraf oldu.

Üçüncü çeyreğin başında iki takımda savunmada çok iyi bir performans sergilerken, ilk dakika içerisinda taraflar skor bulamadı. Fenerbahçe Ülker, Willie Solomon'un bire bir de bulduğu basketle skoru 39-37'ye getirdi. Kerem Gönlüm'ün pota altı fırsatını değerlendirememesi sonrası konuk takım, Oğuz Savaş'ın serbest atış çizgisinden bulduğu basketle skorda dengeyi yakaladı (39-39). Hücumda temposunu kaybeden Efes Pilsen, önce Charles Smith daha sonra da Ender Arslan ile Kaya Peker anlaşmazlığı nedeniyle top kaybı yaptı ve bunun üzerine de mola aldı. İkinci yarıdaki ilk sayılarını Mario Kasun'un smacı ile bulan Lacivert Beyazlılar, Damir Mrsic'in üç sayı isabetine engel olamayınca Fenerbahçe Ülker 41-42 öne geçti. Bootsy Thornton ile rakibine karşılık vermek isteyen ev sahibi takım bunda isabet bulamazken, Sarı Lacivertliler de ise Solomon hatalı yürüme yaptı. Oğuz Savaş'ın turnikesine Sinan Güler ve Thornton ikilisiyle karşılık veren Efes Pilsen, yeniden 46-44 ile üstünlüğü eline alan taraf oldu. Temponun yükseldiği bölümde özellikle Sinan Güler ile üç sayı çizgisinin gerisinden isabetler bulan Efes Pilsen, Thornton'ın turnikesiyle durumu 53-51 yaptı. Damir Mrsic'in isabetsiz üç sayı denemesi ardından hücum şansı bulan Lacivert Beyazlılar, periyodu da Shumpert'in basketiyle 56-51 üstünlükle tamamladı.

Yüksek tempoda başlayan mücadelenin final periyodunda Efes Pilsen, Preston Shumpert'in basketiyle farkı 7 sayıya çıkarttı (58-51). Mirsad Türkcan'ın pota altından bulduğu iki basketle dördüncü çeyrekteki ilk sayılarını bulan Fenerbahçe Ülker, durumu da 32.dakikada 58-53'e getirdi. Boyalı alanda Mirsad'ı iyi kullanan rakibi karşısında Lacivert Beyazlılar, Preston Shumpert ve Charles Smith ikilisiyle skor üretmeyi başardı. Serbest atış çizgisinden Willie Solomon ile iki atışı da değerlendiren Sarı Lacivertliler, 37.dakikaya girilirken farkı da 3 sayıya indirdi (63-60). Mola alan Efes Pilsen, aranın ardından Kaya Peker ile pota altında hücumu değerlendiremeyince, Semih Erden'in smacıyla Fenerbahçe Ülker skoru 63-63'e getirdi. Charles Smith'in serbest atış çizgisinden ikinci atışı kaçırması sonrası Kaya Peker ile hücum ribaundundan skor bulan Lacivert Beyazlılar, 66-63 ile öne geçti. Son dakikaya 68-66 önde giren Efes Pilsen, Ender Arslan ile üç sayı denemesinden isabet çıkartamamasına karşın Emir Preldzic'in de isabetsiz şutuyla üstünlüğünü korudu. Ömer Onan ile taktik faul sonrası serbest atışları değerlendiren Sarı Lacivertliler, skoru da eşitledi (68-68). Efes Pilsen, karşılaşmanın son bölümünde serbest atışları sayıya çevirerek karşılaşmadan 74-68 galibiyetle ayrılmayı başardı.

SALON: Ayhan Şahenk Spor Salonu

HAKEMLER: Fatih Söylemezoğlu - Erşan Kartal - İsmail Aydın

EFES PİLSEN (74): Mario Kasun 6 (6 ribaund- 1 asist), Charles Smith 11 (1 ribaund- 1 asist), Preston Shumpert 14 (3 ribaund), Bootsy Thornton 6 (2 ribaund- 2 asist), Kerem Gönlüm 4 (2 ribaund- 2 asist), Kaya Peker 16 (6 ribaund), Michalis Kakiouzis (1 asist), Kerem Tunçeri 2 (4 asist), Sinan Güler 11 (3 ribaund- 3 asist), Ender Arslan 4 (2 ribaund- 1 asist)

FENERBAHÇE ÜLKER (68): Marques Green 8 (3 ribaund- 2 asist), Willie Solomon 14 (4 ribaund- 1 asist), Mirsad Türkcan 6 (4 ribaund- 1 asist), Ömer Onan 10 (1 ribaund), Rasim Başak (1 asist), Semih Erden 9 (2 ribaund), Damir Mrsic 4 (1 asist), Gasper Vidmar 2, Oğuz Savaş 7, Ömer Aşık 4 (2 ribaund), Devin Smith 4 (4 ribaund), Emir Preldzic (11 ribaund- 3 asist).

1.PERİYOT: 24-12
2.PERİYOT: 15-23
3.PERİYOT: 17-16
4.PERİYOT: 18-17Maç sonu yaşanan olaylar

Efes Pilsen, maçın bitimine on üç saniye kala kenardan oyuna başlayacakken, Ömer Onan, Charles Smith'e topsuz alanda sportmenlik dışı faul yaptı. Bu faul üzerine Mirsad Türkcan ve Rasim Başak hakemlerin üzerine yürüdü. Rasim Başak masa hakemlerinin bulunduğu bölüme gidip masayı tekmeleyerek küfür etti. Bu esnada pota arkasında bulunan F.Bahçe Ülker taraftarları sahaya yabancı maddeler atarken, protokol tribününde Fenerbahçe yöneticileri yoğun tepkiler gösterdi. Güvenlik görevlilerinin hakemleri soyunma odasına götürmesinin ardından bir süre oyun durdu. Bir süre sonra tekrar sahaya dönen hakem üçlüsüne maç sonunda Fenerbahçe Ülker Baş Antrenörü Bogdan Tanjevic fiili ve sözlü saldırılarda bulundu.
İHA: http://www.dailymotion.com/tr/featured/channel/sport/video/x9l786_efes-pilsenfenerbahce-ulker-macynda_sportHiç yorum yok:

Yorum Gönder