22 Haziran 2009 Pazartesi

Eurobasket 2009 Milli Takım aday kadrosu açıklandı!Tanjevic'den tartışılacak seçimler!..
Polonya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası öncesi Milli Takım aday kadrosu açıklandı. Bogdan Tanjevic'in seçimleri yine birçok tartışmaya neden olacak gibi...

Polonya'nın evsahipliği yapacağı Eurobasket 2009'da mücadele edecek A Milli Takım aday kadrosu düzenlenen basın toplantısıyla deklare edildi.

Mehmet Okur, Kaya Peker, Tutku Açık, Ermal Kurtoğlu, Serkan Erdoğan, Hakan Köseoğlu gibi önemli oyuncuların yer almadğı kadrodaki seçimler şimdiden tartışma konusu oldu.


Polat Renaissance Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısına TBF Başkanı Turgay Demirel, A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic, Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, A Milli Takım Yardımcı Antrenörü Aziz Bekir, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TBF Başkanı Turgay Demirel, 2009 yılında Polonya'da düzenlenecek olan Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın Eylül ayında yapılacağını belirtirken, "Beko Basketbol Ligi'nin tamamlanmasından sonra 2009 Avrupa Şampiyonası ile ilgili görüşlerimizi belirtmek için buradayız. Dünya Basketbol Şampiyonası öncesi bu organizasyona çok önem veriyoruz. Gelecek yıl Türk basketbolu için onur verici önemli bir sınav olacak. 2002 yılından bu yana önce Dünya 9.'luğu daha sonra da Japonya'da 6.sırayı elde etmiştik. 2010 yılında madalya elde edebilmek hepimizin arzusu ve hedefi olacak. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın geçmişini hepiniz biliyorsunuz. Bu şampiyonada en büyük hedefimiz dörtlü gruptan bir üst tura çıkmak ve daha sonra da gelecek takımlarla iyi mücadele sergilemek istiyoruz. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nı kazanabilecek güçte en az 5 takım bulunuyor. Bizim de hedefimiz son 8 takım arasına kalabilmek. Daha sonra da madalya mücadelesi verecek bir performans sergilemek. Yaz döneminde sporcuların yapacağı çalışmalar sayesinde bu mücadelelerden alnımızın akıyla çıkarız. Bütün hedefimiz de bu yönde olacak. 2007 yılında ilk 8 içerisinde yer alması kolay gözükmeyen Rusya şampiyon olmuştu. Dolayısıyla Avrupa Şampiyonaları her zaman çok güçlü bir turnuva oluyor. Bizim ekibimiz de iddialı takımlar arasında" dedi.

Beko Basketbol Ligi'de final serisinin bu yıl çok heyecanlı ve çekişmeli geçtiğini de belirten Demirel, "Burada şampiyon olan Efes Pİlsen ile son iki yılda şampiyon olan ve bu yıl da final oyanayan Fenerbahçe Ülker'i kutluyorum. Ne yazık ki serinin son iki maçında yaşanan olaylar istenmeyen şeylerdi. Bunun bir daha tekrarlanmamasını hep birlikte değerlendireceğiz" açıklamasında bulundu.

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay Milli Takım programın çok uzun olacağını söylerken, "17 Temmuz'da başlayacak olan çalışmalarımız 20 Eylül'e kadar devam edecek. Antalya kampı ile çalışmalara başlayacağız. Daha sonra Bormio kampı yaklaşık 11-12 gün sürecek ve orada iki hazırlık maçı oynayacağız. İstanbul'daki hazırlık çalışmalarından sonra Londra'da Polonya, İsrail ve İngiltere ile karşılaşacağız. Daha sonra da geleneksel olan Efes Pilsen World Cup turnuvasının ardından Polonya'ya doğru yola çıkacağız" dedi.


Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic, geçtiğimiz yıla oranla hazırlık döneminin uzun tutulduğunu belirtirken, "Daha sert ve daha iyi bir hazırlık dönemi geçirmek istiyoruz. Öncelikle Antalya kampını gerçekleştirmek istedik. Kondisyon ve takım birlikteliliğini sağlamak açısından bunu düşündük. Tam anlamıyla 24 Temmuz'da hazırlıklar ivme kazanacak. Geçtiğimiz yılki kadronun aynısını tutmaya çalıştık. Ömer Aşık, Semih Erden ve Ömer Onan bu sefer sakat değiller. Bir karışım yaratmaya çalıştık. Gençlerin yanına ağabeylik yapacak bir takım oluşturmayı planladık. Bu bizim daha önceki oyuncu politikamızın devamıdır. 2010'da iyi bir takıma sahip olmanın yanında ağabeylik yapacak oyuncular da bulunacak. Genç oyunculara baktığımızda ilerleme gösterdiklerini söyleyebilirim. Önümüzdeki yıl da bu oyuncuların ilerlemelerini sürdüreceğini umuyoruz. Bazı genç oyuncular geçtiğimiz yıl sakatlıkları nedeniyle bizimle olamadılar" ifadesini kullandı.

Utah Jazz'da forma giyen Mehmet Okur'un durumuna da değinen Tanjevic, "Hepiniz gibi Mehmet Okur'un Türk basketbolu için özel bir oyuncu olduğunu biliyorum. Bu statüye sahip olduğu için belli haklara sahip. Onunla başka oyuncularla yapamadığım şekilde konuştum. Son iki sene de fizik ve sakatlık sorunları yaşadığını biliyoruz. Bu yıl sağlık durumu nedeniyle bizimle olamayacağını ve hazır olması durumunda takıma katılacağı yönünde konuştuk. Aynı zamanda bu pozisyonda bizim elimizde genç oyuncular bulunuyor. Bu oyuncularla Avrupa Şampiyonası'nda mücadele edeceğimizi düşünüyorum. Bu yaz Ersan İlyasova'yı power forvet pozisyonunda daha fazla kullanacağım" dedi.

A Milli Takıma dahil edilmesi gündemde olan yabancı oyuncu hakkında da esprili bir yorum yapan ve LA Lakers'dan Kobe Bryant'ı isteyen tecrübeli coach, "Yabancı oyuncu seçerken bu oyuncunun kalbi ve isteği ile burada olması gerekiyor. Ondan sonra bu takımın atmosferini bozmayacak ve oyuncularla takıma saygı gösterecek biri olmalı. Hem iyi basketbol oynayacak hem de kenarda da bu performansı sergileyen oyuncu olması lazım. Kenardan destek vermek çok önemli bir konu. Yetenekli oyuncu olmalı ki biz de onu kadromuza alalım. Geçtiğimiz yıl Hidayet'in dakikası 22-23 civarındaydı. Geride kalan 17-18 dakikada kenarda arkadaşlarına büyük destek verdi. Bu sayede diğer oyuncuların da seviyelerini yukarıya çıkarttı. Böyle bir atmosfer içerisine girmesi gerekiyor. Ancak o şekilde seçebiliriz" açıklamasında bulundu.

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, B Milli Takım'ın Akdeniz Oyunları'nda mücadele edecek olması ve Cenk Akyol'un da sezon içerisinde fazla şans bulamaması nedeniyle Tanjevic'in burada düşündüğü genç oyuncunun, bu takımda yer almak istememesi nedeniyle kadroda yer almadığını söyledi. Erdenay ayrıca, Mehmet Yağmur'un da sakatlığının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic, Cenk Akyol ile ilgili olarak, "Kendisi bana B Milli Takım'da yer almak istemediğini ve ABD'de çalışacağını söyledi. Ben yine de onu çağırmak istiyordum. Mehmet Yağmur ise iyi bir sezon geçirdi. Ancak fizik olarak en üst seviyede oynayabileceğini düşünmüyorum. İyi bir sezon geçirdiği için onu B Milli Takıma dahil ettik" dedi.

Grup ile ilgili olarak da bir değerlendirmede bulunan Tanjevic, "İlk maçımızı Litvanya ile oynayacağız. Arka arkaya onlarla oynuyoruz. Japonya'da onları iki kez mağlup ettik. Kadrolarında çok iyi oyuncular var. Ancak bizim oyuncular göğüs göğüse mücadele ederek maçı kazanacaktır. Avrupa Şampiyonası'nın ev sahibi Polonya ile oynamak zorlu olacaktır. Bulgaristan'a baktığımız da iyi basketbol oynuyorlar ve çok zorlu bir maç olacak. Üç maçımızın da zorlu geçeceğini düşünüyorum. Buradan çok zorlu bir gruba düşeceğimizi biliyoruz. Zorlu bir yol olmasına karşın bu bizim daha iyi basketbol oynamamıza neden olacaktır. Karşınızdaki rakipler iyi ise siz daha iyi basketbol oynarsınız. Ben bu şekilde düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş'ın açıklamış olduğu kadroda yer alan teknik heyet ve oyuncular şu şekilde:


Teknik ve İdari Kadro
A Milli Takım Menajeri: Harun Erdenay
Milli Takımlar İdari Menajeri: Barbaros Akkaş
Milli Takımlar Teknik Direktörü: Bogdan Tanjevic
Yardımcı Antrenör: Nihat İzic
Yardımcı Antrenör: Orhun Ene
Yardımcı Antrenör: Aziz Bekir
İstatistik: Ömer Uğurata
Kondisyoner: Ozan Şirikçi
Doktor: Adnan Bağrıaçık
Fizyoterapist: Murat Çağlar
Masör: Fuat Kuruçay
Masör: Yücel Aslan
Malzemeci: Miktat Güvendi

Oyuncu Kadrosu
Fatih Solak (Aliağa Petkim)
Cevher Özer (Beşiktaş Cola Turka)
Barış Hersek (Darüşşafaka Cooper Tires)
Ender Arslan (Efes Pilsen)
Engin Atsür (Efes Pilsen)
Kerem Gönlüm (Efes Pilsen)
Kerem Tunçeri (Efes Pilsen)
Sinan Güler (Efes Pilsen)
Oğuz Savaş (Fenerbahçe Ülker)
Ömer Aşık (Fenerbahçe Ülker)
Ömer Onan (Fenerbahçe Ülker)
Semih Erden (Fenerbahçe Ülker)
Cemal Nalga (Galatasaray Café Crown)
Evren Büker (Galatasaray Café Crown)
Hidayet Türkoğlu (Orlando Magic)
Regal Barcelona (Ersan İlyasova)
Bekir Yarangüme (Türk Telekom)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder