15 Eylül 2009 Salı

Türkiye, Sırbistan'ı da aştıYola devam ediyoruz...
Polonya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Takımımız, ikinci tur F Grubu’nda oynadığı ikinci maçta uzatma periyodu sonunda Sırbistan’ı 69-64 yendi ve yoluna yenilgisiz devam etti.

A Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası ikinci tur F Grubu’nda oynadığı ikinci maçta Sırbistan ile karşılaştı. Normal süresi 64-64 eşitlikle tamamlanın maçın uzatma periyodunda Ay Yıldızlılar, Sırbistan’ı 69-64 yendi.

Ersan İlyasova 22 sayı ve 11 ribaund ile maçın yıldızı olurken, Ömer Aşık ise 11 sayı ve 6 ribaund ile mücadele etti. Bu sonuçla 12 Dev Adam F Grubunu ilk 2 içinde bitirmeyi garantiledi.

A Milli Takım, gruptaki üçüncü maçını 16 Eylül Çarşamba günü Slovenya ile 22:00’de yapacak. Mücadele NTV'den canlı olarak yayınlanacak. Milliler son karşılaşmasındanda galip gelmesi durumunda grubunu lider tamamlayacak.

A Milli Takım mücadeleye Kerem Tunçeri, Ömer Onan, Hidayet Türkoğlu, Ersan İlyasova ve Ömer Aşık ilk beşi ile başladı.

Karşılaşmanın ilk sayısını Millilerimiz, serbest atış çizgisinden Ömer Aşık ile bulurken, Ersan İlyasova’nın 3 sayılık basketine Sırbistan, Uros Tripkovic ile cevap vererek ilk sayılarına ulaştı. Kosta Perovic’in pota altından bulduğu basketin ardından Ay Yıldızlılar, üst üste 3 hücumdan boş döndü. İyi savunma yaparak potasında kolay sayıya izin vermeyen Millilerimiz, maçın bu bölümünde Ömer Onan-Ömer Aşık ikilisi ile skordaki suskunluğunu bozdu ve 4. dakikayı 7-9 önde geçti. Ersan İlyasova ile hızlı hücumdan bir basket bulan Kırmızı Beyazlılar, serbest atışlardan potasında gördüğü 3 sayıya da Kerem Tunçeri ile hemen karşılık verdi. Milos Teodosic ile skor üreten Sırbistan, Ömer Aşık ve Ersan İlyasova’yı durdurmakta zorlandı. Millilerimiz, 4 saniye içinde Semih Erden’in bulduğu basket ile ilk periyodu 18-20 önde tamamladı.

İkinci periyoda iki takım da savunmasını sertleştirerek başladı. Sırbistan, Miroslav Raduljica ile skor üretirken, A Milliler 3.5 dakika boyunca sayı bulamadı. Sinan Güler’in 3 sayılık basketi ile skor sıkıntısına çözüm bulan Kırmızı Beyazlılar, Semih Erden ile bir basket daha buldu ve 14. dakikayı 24-25 önde geçti. Nenad Krstic- Miroslav Raduljica ikilisi ile hücumda etkili olan ve serbest atışlardan skor bulan rakibi karşısında Ay Yıldızlılar, serbest atış çizgisinden Ender Arslan ile boyalı alandan ve 3 sayı çizgisin gerisinden de Ersan İlyasova ile basketler bularak skordaki üstünlüğünü korudu. Alan savunması ile Sırbistan’ı yanlış şut seçimlerine zorlayan Millilerimiz, ilk yarının son dakikasında önce Ender Arslan, ardından da Sinan Güler ile basketler bularak, soyunma odasına 33-36 önde gitti.
Maçın üçüncü periyoduna Ömer Aşık’ın pota altından bulduğu basketle başlayan Kırmızı Beyazlılar, rakibinin skor bulamadığı dakikalarda farkı arttırma şanslarını iyi değerlendiremedi. Sırbistan, Nikola Velickovic’in 3 sayılık basketi ile bu periyottaki ilk sayılarına ulaşırken, ribaundlarda çok etkili olan Millilerimiz, Kerem Tunçeri’nin başarılı organizasyonları sonucunda Ömer Aşık ile bir basket daha buldu. Ersan İlyasova’nın serbest atışlardan kazandırdığı sayılarla maçan 23. dakikasında A Milliler, farkı 6 sayıya çıkarttı (36-42). Hidayet Türkoğlu’nun basketinin ardından Kerem Tunçeri ve Ersan İlyasova ile 3 sayılık basketler bulan Ay Yıldızlılar, 27. dakikaya girilirken farkı 8 sayıya çıkarttı (42-50). Bu dakikadan sonra Sırbistan, içerden ve dışarıdan bulduğu sayılarla skorda dengeyi kurmaya çalışsa da A Milliler, Oğuz Savaş ve Kerem Tunçeri’nin serbest atışlardan kazandırdığı sayılarla son periyoda 52-55 önde girdi.

Mücadelenin son 10 dakikalık bölümüne Kırmızı Beyazlılar, Ender Arslan’ın serbest atışlardan bulduğu bir sayı ile başlarken, Sırbistan, Ersan İlyasova’nın 3 sayılık basketine Nikola Velickovic ile hemen karşılık verdi. Milan Macvan ile serbest atışlardan arka arkaya 4 sayı bulan Sırbistan, son 5 dakikaya girilirken skorda dengeyi kurdu (59-59). Ender Arslan’ın basketi ile suskunluğunu bozan A Milliler, Ömer Aşık ile potasında gördüğü baskete de hemen yanıt verdi. Maçın son dakikalarında iki takım da skor üretmekte zorlandı. Sırbistan’ın bulduğu 3 sayılık basketin ardından Semih Erden ile serbest atıştan 1 sayı kazanana Ay Yıldızlılar, maçın bitimine 28 saniye kala skorda dengeyi kurdu (64-64). Hücumdan boş dönen rakibi karşısında Kırmızı Beyazlılar, son 3.4 saniyede skor üretemedi ve maçın normal süresi bu sonuçla tamamlandı.

Uzatma periyoduna Semih Erden’in serbest atış çizgisinden bulduğu sayı ile başlayan A Milliler, savunmada etkili olarak rakibine üst üste 4 hücumda sayı şansı tanımadı ancak bu bölümde skor da üretemedi. Ersan İlyasova’nın hızlı hücum sonunda ürettiği basket ile son 20 saniyeye 64-67 önde giren Ay Yıldızlılar, rakibine hiç sayı şansı vermedi ve maçtan Kerem Tunçeri’nin serbest atışlardan bulduğu sayılarla 64-69 galip ayrıldı.


SALON: Lodz Arena

HAKEMLER: Guerrino Cerebuch (İtalya), Lazaros Voreadis (Yunanistan), Sergey Mikhaylov (Rusya)

SIRBİSTAN (64):Bojan Popovic, Milenko Tepic (1 ribaund, 1 asist), Milos Teodosic 16 (6 ribaund, 8 asist), Ivan Paunic 2 (2 ribaund), Nemenja Bjelica (8 ribaund, 2 asist), Stefan Markovic (2 ribaund, 2 asist), Uros Tripkovic 3, Miroslav Raduljica 8 (2 ribaund), Nenad Krstic 11 (7 ribaund, 1 asist), Kosta Perovic 8 (1 ribaund), Nikola Velickovic 12 (7 ribaund, 1 asist), Milan Macvan 4 (2 ribaund),

TÜRKİYE (69): Sinan Güler 5 (3 ribaund, 2 asist), Ömer Onan 3 (1 ribaund, 1 asist), Ersan İlyasova 22 (11 ribaund), Semih Erden 6 (4 ribaund), Kerem Tunçeri 9 (2 ribaund, 7 asist), Oğuz Savaş 2, Ömer Aşık 11 (6 ribaund), Ender Arslan 7 (2 asist), Hidayet Türkoğlu 4 (7 ribaund, 2 asist)

1.PERİYOT: 18-20
2.PERİYOT: 15-16
3.PERİYOT: 19-19
4.PERİYOT: 12- 9
1.UZATMA: 0-5

Türkiye-Sırbistan maçının detaylı istatistikleri için tıklayınız.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder