17 Eylül 2009 Perşembe

Türkiye'nin galibiyet serisini Slovenya bitirdiTürkiye, son topta kaybetti.
Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finali önceden garantileyen 12 Dev Adam, ikinci tur son maçında Slovenya karşısında 18 sayı geriden geldiği karşılaşmayı son topta 69-67 kaybetti.

Bu sonuçla Avrupa Şampiyonası’ndaki ilk yenilgisini alan A Milli Takım, F Grubu’nu ikinci sırada tamamlayarak çeyrek finalde E Grubu 3.’sü Yunanistan ile eşleşti. Ay Yıldızlıların Yunanistan ile oynayacağı çeyrek final mücadelesi 18 Eylül Cuma günü TSİ 19.15’de başlayacak. Bu önemli karşılaşma NTV'den naklen yayınlanacak.

12 Dev Adam mücadeleye Engin Atsür, Sinan Güler, Hidayet Türkoğlu, Ersan İlyasova ve Ömer Aşık beşi ile başladı.

Maça Erazem Lorbek’in basketi ile başlayan Slovenya, Primoz Brezec’in üçlüğü ile skoru 0-5’e getirdi. İlk basketini Ersan İlyasova ile bulan A Milli Takım, aynı oyuncunun orta mesafeden bulduğu sayılarla skoru 7-4’e taşıdı. Erazem Lorbek’in sayılarına Ersan İlyasova’nın basketi ile karşılık veren Ay Yıldızlılar, Sinan Güler’in de basket faulden kazandırdığı sayılarla skoru 9-9’a taşıdı. Bostjan Nachbar’ın üçlüğüne Ersan İlyasova’nın üçlüğü ile karşılık veren millikler skoru 12-12’ye getirdi. Ancak savunmasını sertleştiren Slovenya, Samu Udrih ve Bostjan Nachbar’ın üst üste bulduğu basketlerle farkı açtı. Millilerimiz karşısında 10-0’lık seri yakalayan Slovenya 9.dakikaya 12-22 önde girdi. Bu seriye Ersan İlyasova’nın üçlüğü ile son veren A Milli Takım, son saniyede Bostjan Nachbar’ın basketine engel olamadı. Slovenya ilk periyodu 15-24 önde tamamladı.

İkinci periyoda Golemac’ın turnikesi ile başlayan Slovenya, Kerem Tunçeri’nin sayılarına Jaka Lakovic’in üçlüğü ile karşılık verdi (17-29). Hücumlarda kullandığı atışlarda isabet bulamayan A Milli Takım, rakibinin sayılarına da engel olamadı. İkinci periyodun ilk 6 dakikasında 3 sayı üreten Ay Yıldızlılar, Jaka Lakovic ve Jagodnik ikilisinin üst üste bulduğu basketlere de engel olamadı. Özellikle üç sayılık atışlarda isabet bulan Slovenya, ilk yarının son 5 dakikasına da 19 sayılık avantaj ile girdi (18-37). Serbest atış çizgisinde Semih Erden ile 4’de 1 isabet ile oynayan milliler, Ömer Aşık’ın boyalı alandaki basketi ile uzun süren suskunluğunu bozdu. 17.dakikaya Slovenya 23-37 üstün girdi. Bu dakikadan sonra savunmasını sertleştiren ve Slovenya’yı isabetsiz atışlara zorlayan A Milli Takım, Ömer Aşık, Ender Arslan ve Ersan İlyasova ile sayılar bularak 19. dakikaya 27-37’lik skorla girdi. Baskılı savunmasını sürdüren Ay Yıldızlılar, Hidayet Türkoğlu’nun üçlüğü sonrasında Samo Udrih’in top kaybını da Ender Arslan’ın turnikesi ile cezalandırdı. Rakibi karşısındaki serisini 14-0’a çıkaran milliler farkı da 5’e indirdi (32-37). Son dakika içinde Erazem Lorbek ile basket bulan Slovenya soyunma odasına 32-39’luk skorla önde girdi.

İlk yarıda Slovenya’yı 8 top kaybına zorlayan A Milli Takım’da Ersan İlyasova 14 sayı- 2 ribaund, Ender Arslan 5, Ömer Aşık ise 4 sayı ile oynadı. Ay Yıldızlılar, ilk yarıda iki sayılık atışlarda % 50 (9/18), üç sayılık atışlarda % 30 (3/10), serbest atış çizgisinde ise % 62.5 (5/8) isabet ile oynadı.

İkinci yarıya iyi başlayan taraf A Milli Takım oldu. Özellikle hücumda Hidayet Türkoğlu ile etkili olan 12 Dev Adam, farkı da eriterek oyuna ortak oldu. Kerem Tunçeri’nin çaldığı top sonrasında Hidayet Türkoğlu ile smaç bulan A Milli Takım skoru 34-39’a getirdi. Slovenya, Primoz Brezec ve Samo Udrih ile 5 sayı bularak farkı tekrar çift haneli sayılara çıkardı. Ömer Onan ile basket bulan A Milli Takım, Hidayet Türkoğlu ile de üçlük buldu. Hidayet Türkoğlu ile serbest atış çizgisinden 2’de 2 isabet ile oynayan milliler, Ömer Onan ile bu kez turnike bularak farkı kapattı. Milliler 25. dakikaya da 43-44’lük skorla girdi. Oyunun kontrolünü tamamen ele geçiren A Milli Takım, Jaka Lakovic’in üçlüğüne Ömer Onan’ın üçlüğü ve Semih Erden’in turnikesi ile yanıt vererek 48-47 öne geçti. Goran Jadodnik ve Samo Udrih ile üst üste iki üçlük bulan Slovenya 6-0’lık seri yakalarken skoru 48-53’e taşıdı. Hidayet Türkoğlu’nun turnikesine Uros Slokar ve Jaka Lakovic ile yanıt veren Slovenya farkı periyot sonunda 7’ye çıkardı. Son dakikada Semih Erden ile serbest atış çizgisinde 2’de 2 isabet ile oynayan A Milli Takım, son çeyreğe 52-57 geride girdi.

Final periyoduna Goran Jagodnik’in üçlüğü ile başlayan Slovenya skoru 52-60’a getirdi. Sert savunma yapan A milli Takım ilk sayılarını Semih Erden’in smacı ile buldu. Etkili savunmasını sürdüren Ay Yıldızlılar, Ender Arslan ve Ömer Aşık ile basketler bularak farkı tekrar kapattı. Slovenya, Bostjan Nachbar ile serbest atış çizgisinde sayı bulsa da, Ömer Aşık’ın sayıları ile milliler farkı 1 sayıya indirdi (60-61). Bostjan Nachbar’ın üçlüğü ile skor üstünlüğünü koruyan Slovenya, Uros Slokar ile normal sürenin son 2 dakikasına 60-66 önde girdi. Ersan İlyasova’nın sayıları ile farkı 4 sayıya indiren milliler, Samo Udrih’in serbest atış çizgisinden ürettiği sayılara Ömer Aşık’ın sayıları ile karşılık verdi. Son 40 saniyeye 4 sayı (64-68) geride giren A Milli Takım, Ender Arslan ile serbest atış çizgisinden 3’te 3 isabet ile oynayarak farkı kapattı. Bitime 10 saniye kalan Ay Yıldızlılar farkı 1’e indirerek (67-68) taktik faul yaptı. Bitime 9.7 saniye kala Samo Udrih ile serbest atış çizgisinde 2’de 1 isabet ile oynayan Slovenya skoru 67-69’a taşıdı. A Milli Takım, son saniyede Engin Atsür ile kullandığı üçlükte başarılı olamadı ve mücadeleden Slovenya 67-69 galip ayrıldı.


SALON: Lodz Arena

HAKEMLER: Zoran Sutulovic (Karadağ), Borys Ryzhyk (Ukrayna), Robert Lottermoser (Almanya)

A MİLLİ TAKIM (67): Bekir Yarangüme, Sinan Güler 3, Engin Atsür, Ömer Onan 7 (2 ribaund- 1 asist), Ersan İlyasova 16 (7 ribaund- 4 asist), Semih Erden 7 (4 ribaund- 1 asist), Kerem Tunçeri 2 (5 ribaund- 2 asist), Oğuz Savaş, Ömer Aşık 10 (5 ribaund- 1 asist), Ender Arslan 10, Hidayet Türkoğlu 12 (3 ribaund- 3 asist)

SLOVENYA (69): Uros Slokar 3 (5 ribaund- 1 asist), Jaka Lakovic 12 (3 ribaund- 2 asist), Samo Udrih 12 (4 ribaund- 1 asist), Primoz Brezec 7 (4 ribaund), Klobucar (1 asist), Bostjan Nachbar 16 (3 ribaund), Goran Jagodnik 11 (4 ribaund), Jurica Golemac 2 (2 ribaund- 4 asist), Erazem Lorbek 6 (6 ribaund- 5 asist)

1.PERİYOT: 15-24
2.PERİYOT: 17-15
3.PERİYOT: 20-18
4.PERİYOT: 15-12

Türkiye - Slovenya maçının detaylı istatistikleri için tıklayınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder