5 Eylül 2009 Cumartesi

Igor Rakocevic ilk röportajını verdi.Rakocevic: "Litvanya maçı çok önemli"
Efes Pilsen'in yıldız oyuncusu Igor Rakocevic, kendisi, Efes Pilsen ve Türkiye Milli Takımı hakkında açıklamalar yaptı.

Ülkemize gelmiş en büyük transferlerden biri Igor Rakocevic... 2006 yılından bu yana formasını giydiği TAU Ceramica’dan ayrılıp Efes Pilsen’le 3 yıllık sözleşme imzalayan Sırp skorerin, Türkiye’ye ayak basmasıyla büyük bir fırtına koptu. Geçen sezon Euroleague’de gruplardan çıkamayan Lacivert - Beyazlıların Rakocevic’i almasıyla birlikte tüm Avrupa, Efes Pilsen’i yeniden bir "final-four" adayı olarak gösteriyor. 31 yaşına yeni basan, 2 kez Avrupa sayı kralı olan (bu başarıya sahip tek oyuncu), kariyerinde gittiği her ülkede şampiyonluğa ulaşan, TAU’da oynadığı 3 sezonda iki kez final four oynayan, kariyerinde NBA dönemi hariç hiçbir zaman 13 sayı ortalamasının altına düşmeyen Rakocevic, Efes seçimini yaparken en çok "projeden" etkilendiğini söyledi. Rakocevic, “Efes, Avrupa’da şampiyon olmak istiyor. Bu beni etkiledi. Aynı zamanda değişik bir oluşumda yer almak istiyordum. NBA ve İtalya’dan da teklifler vardı. Ama Türkiye’yi tanımak istemem ve Sırbistan’a 1 saat uzaklıkta olması nedeniyle Efes’i seçtim” dedi.

Final Four iddiası
Efes Pilsen’in bu yıl büyük bir şansı olduğunu belirten Sırp süper yıldız, “Efes’in bu yıl çok iyi bir şansı var. Ama önce beraber oynamamız ve başarıyı hissetmemiz gerekiyor. Sadece iyi oyuncuları transfer etmek yetmiyor. Oyunu bütünleştirmeniz lazım. Beraber oynarsak, takım olabilirsek Avrupa’da TOP 8 ya da final four yapabiliriz. Türkiye’de de tabii ki şampiyon olmak istiyoruz. Ama bu kolay olmayacak. Çünkü güçlü rakiplerimiz var. Kariyerimde her zaman yüksek tansiyonlu maçlar yaptım. Türkiye’de de böyle maçlar olacağı için heyecanlıyım. Ateşli maçları iple çekiyorum” diye konuştu.

İşin sırrı oyun kurucu
Nasıl bu kadar güçlü bir skorer olduğunu sorduğumuzda ise Rakocevic oyun kurucuların önemini çizdi ve Çok iyi bir oyun kurucu ile birlikte olmam gerekiyor. TAU’da Avrupa’nın en iyi gardlarından biriyle oynadım. Takımı çok iyi oynatan bir isimdi. Aynı zamanda koçun size güvenmesi, uzunların perdeyi iyi yapması hep bunlar çok önemli detaylar. Gerisi size kalmış. Fizik olarak iyiyseniz, yeteri kadar çalışmışsanız biraz da şansınız iyiyse sayıyı bulursunuz. Ama sadece ben sayı atacağım diye bir şey yok. Son yıllarda takımlar bana yardım getiriyor. Ben de asist gücümü yükselttim. Yardım gelince asist yapacağım yanıtını verdi.

Türkiye’ye şans tanıdı
Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’nin madalya şansının olduğunu vurgulayan Rakocevic, “Ben bu yazı dinlenerek geçirmek istediğim için Sırbistan takımında yer almadım. Sakatlığım vardı ve eğer kampta olsaydım bu beni etkiyecekti. Koçumuz da bana saygı gösterdi ve gelecek yıl hazır olmamı istedi. Türkiye de bizim çapraz grubumuzda. İlk maç olan Litvanya sizin için çok önemli. Biraz şansı da olursa Türkiye madalya alabilir” ifadelerini kullandı.

Can İşbakan / Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder